Size Ne Sunabiliriz ?

Size Ne Sunabiliriz ?

Stratejinizi Bilimsel Yetkinlik Modeli ile Destekleyin..!

Kanıtlanmış araştırmalara ve bilimsel alt-yapıya dayanan çerçeveler kullanarak, kurumsal hedefleriniz ve stratejinizi destekleyen bir kültür olusşturun.

Stratejinizi destekleyen size özel yetkinlik modeli ile kurumunuzda ortak dil yaratın…!
 
Organizasyonunuz ve kültürünüz için hangi davranışların önemli olduğunu herkesin bilmesini istiyorsanız, insan kaynakları departmanı, operasyon yöneticileri ve çalışanlar arasında ortak bir dil yaratmak, “pozisyonlarınızın gerektirdiği ideal insan profillerini” belirlemek adına doğru iş analizleri yapmak istiyor ve ölçme-değerlendirme süreçlerinizi dayandıracağınız bilimsel bir alt-yapı arıyorsanız, o zaman size bunu sağlayabiliriz.
 
Uzun yıllar süren araştırmalara dayanan, geçerliliği kanıtlanmış bilimsel yetkinlik / yetenek çerçeveleri kullanabilir ve kurumsal yetkinlik modelinizi dijital platformalar aracılığıyla hızlıca ve düşük maliyetlerle oluşturabilirsiniz.

Bilimsel Yetkinlik Çerçeveleri

Uzun yıllara dayanan araştırma sonuçlarıyla desteklenmiş
Hiyerarşik ve kategorik
Basit ve anlaşılır

Bilimsel Yetkinlik Çerçeveleri

Uzun yıllara dayanan araştırma sonuçlarıyla desteklenmiş
Hiyerarşik ve kategorik
Basit ve anlaşılır
İyi Yapılandırılmış Bilimsel Yetkinlik Çerçeveleri Kullanın
 
İnsan davranışlarının doğasının ve bu davranışlara yön veren bileşenlerin, kültürden kültüre veya coğrafyaya göre değişmediğini artık çok iyi biliyoruz. Endüstri, örgüt psikologları ve teorisyenleri; spesifik davranışların spesifik şekilde ortaya çıkmasını sağlayan, bireyleri benzer durumlarda benzer şekilde davranmaya iten bu bileşenleri açıklayan bilimsel kuramlarla, ölçme ve değerlendirme dünyasına yön vermeye başladılar.
 
Organizasyonunuz ve kültürünüz için hangi davranışların önemli olduğunu herkesin bilmesini, insan kaynakları departmanı, operasyon yöneticileri ve çalışanlar arasında ortak bir dil yaratmayı, mevcut çalışanlarınızdan bağımsız olarak “pozisyonlarınızın gerektirdiği ideal insan profillerini” belirlemek adına doğru iş analizleri yapmayı ve ölçme-değerlendirme süreçlerinizi dayandıracağınız bilimsel bir alt-yapı kullanmak istiyorsanız, o zaman size bunu sağlayabiliriz.
 
Sürmeli & Partners olarak, size uzun yıllar süren araştırmalara dayanan, geçerliliği kanıtlanmış bilimsel yetkinlik ve yetenek çerçeveleri kullanarak, kurumsal yetkinlik modellerinizi oluşturabiliriz.
 
Çerçevelerimiz ve yetkinlik modelleme hizmetlerimiz için lütfen bize ulaşın.

Pozisyonun Başarı Kriterlerini Belirleyin..!

Bilimsel yöntemler ve dijital iş analizi teknikleriyle elde edilen başarı profilleri sayesinde başarıyı şansa bırakmayın…!

Pozisyon bazlı başarı profilleri sayesinde başarıyı şansa bırakmayın…!
 
Belirli bir pozisyonda başarılı olabilmek için sahip olunması gereken bileşenlerin (bilgi, beceri, deneyimler, kişilik, motivasyon, zihinsel yetenekler) sübjektiviteden arındırılmış bir şekilde, bilimsel olarak nasıl belirlenebileceğini iyi biliyoruz ve iyi bir profilleme sürecinin tüm bileşenlerine sahibiz.
 
Bilimsel yetkinlik çerçevelerimiz, çoklu kanaldan hızlı veri toplamamızı sağlayan online davranışsal iş analizi metodolojilerimiz ve global bilgi birikimimizle, sizin için en doğru başarı profillerini oluşturabiliriz.
 
Bu sayede, saha geçerli ve güvenilir ‘başarı profilleri’ kullanarak, ölçme-değerlendirme sürecinizi sübjektiviteden arındırabilir aynı zamanda çalışanlarınızın ve liderlerinizin hangi davranışların önemli olduğunu akılda kalıcı bir şekilde bilmelerini sağlayabilirsiniz….

Hızlı Online Başarı Profilleyici

Online, Hızlı ve Entegre / 15 dakika
300 Kişiye kadar kullanım
Anında raporlama

Hızlı Online Başarı Profilleyici

Online, Hızlı ve Entegre / 15 dakika
300 Kişiye kadar kullanım
Anında raporlama
Online başarı profilleme aracını kullanarak, farklı iş analizi tekniklerinin en iyi yönlerini tek bir platformda yönetin.
 
İşin içeriğini ve gerekliliklerini doğru bir şekilde anlamanın, daha iyi değerlendirme sonuçlarını ve daha iyi yetenek kararlarını sağlayacağına inanıyoruz. Maalesef bu değer, jenerik yetkinlik modellerine dayanan, sıkıcı ve zaman alıcı iş analizi prosesleri ile oluşturulan zayıf profiller yüzünden, kaybolmaktadır.
 
SP başarı profilleyici bir işte yüksek performans elde etmeyi en çok sağlayan kişi odaklı kritik bileşenleri tanımlamayı sağlayan çok esnek bir iş analitiği aracıdır.
 
Bir çok organizasyon kendi yetenek stratejileri ve içerikleri ile konuşabilen kendi yetkinlik modellerine sahiptir. SP başarı profilleyici herhangi bir yetkinlik modelinden bağımsız bir şekilde, müşterilerimizin kendi yetkinlik modellerinde ve dillerinde
iş profillemesi yapmasına imkan vermektedir.
 
Müşterilerimiz online başarı profilleyici sayesinde, ilgili konu uzmanlarının işle ilgili sahip olduğu bilgiler çok hızlı bir şekilde toplayabilir ve konsolide edilebilir.
 
Öğrenmek için bir danışmanımızla iletişime geçin.

Ölçme ve Değerlendirme Sürecinizi Güçlendirin…!

İyi bir şekilde ölçüp değerlendirdiğinizden emin olmak için, uzman danışmanlar eşliğinde süreçlerinize check-up yapın ve gelişimi planlayın.

İyi bir şekilde ölçüp değerlendirdiğinizden emin olarak, daha doğru yetenek kararları verin.
 
Uzmanlığımız, güncel tüm ölçme-değerlendirme teknikleri, metotları ve araçlarının nasıl çalıştığını iyi bilmemizde saklı.
 
Neden ölçme-değerlendirme yapıyorsunuz, sonuçları nerede kullanacaksınız, ne detayda bilgiye ihtiyacınız var? Amacınızı, kültürünüzü ve ihtiyaçlarınızı iyi bir  şekilde anladıktan sonra, sizi objektif ve tarafsız bir şekilde en doğru çözümlere yönlendirebiliriz.
 
Ölçme ve değerlendirme sürecinizin performansını sizin için denetleyebilir, etkin bir sürece sahip olabilmeniz için atmanız gereken adımları sizin için teşhis edebiliriz…
 
Böylece, ölçme ve değerlendirme sürecinizde neleri devam ettirmeniz, neleri revize etmeniz ve neleri durdurmanız gerektiğini hızlıca öğrenebilirsiniz…

Global ve Lokal Uzman Danışmanlık

Global know-how & Lokal deneyimler
Objektif yönlendirme
Tutkulu ve hızlı bir Ekip

Global ve Lokal Uzman Danışmanlık

Global know-how & Lokal deneyimler
Objektif yönlendirme
Tutkulu ve hızlı bir Ekip
Objektif ve tarafsız bir danışmanla çalışın..!
 
Ticari kaygılarla yapılan subjektif yönlendirmelerden sıkıldınız mı? O zaman objektif ve tarafsız bir danışmanla çalışın..!
 
Uzmanlığımız, güncel tüm ölçme-değerlendirme teknikleri, metotları ve araçlarının nasıl çalıştığını iyi bilmemizde saklı. Kişilik, yetkinlik potansiyeli, yaratıcılık, öğrenme çevikliği, liderlik engelleri veya benzeri herhangi bir alanda yapılabilecek bir ölçme-değerlendirme sürecinde, hangi araçların daha geçerli sonuçlar vereceğini, hangi teknik ve yöntemlerin daha hızlı sonuç sağlayacağını iyi biliyoruz.
Objektifliğimizi korumak ve farklılaşan ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılayabilmek için dünyanın en geçerli ve güvenilir araçlarını portföyümüzde bulunduruyoruz.
 
Neden ölçme-değerlendirme yapıyorsunuz, sonuçları nerede kullanacaksınız, ne detayda bilgiye ihtiyacınız var? Bunlar ve benzeri tüm ihtiyaçlarınızı anladıktan sonra, sizi objektif ve tarafsız bir şekilde en doğru araçlara yönlendireceğiz.
 
Objektif ve tarafsız bir ölçme ve değerlendirme süreç deneyimi yaşamak istiyorsanız, bunu size nasıl sağlayabileceğimizi öğrenmek için bir danışmanımızla görüşün.

Ölçme & Değerlendirme Olgunluk Seviyeleri

Global kıyaslamalara dayanan
Kategorik ve hiyerarşik

Ölçme & Değerlendirme Olgunluk Seviyeleri

Global kıyaslamalara dayanan
Kategorik ve hiyerarşik